łódź wiosłowa

Łódź wiosłowa BL „Belka”

Łódź BL jest na wyposażeniu każdego kąpieliska morskiego i śródlądowego. Stanowi element podstawowy wyposażenia ratowników wodnych. Na kąpieliskach śródlądowych nie zawsze ona występuje ze względu na wysoką cenę i nie każdy podmiot posiada odpowiednie środki na zakup łodzi. Według ankiety, wykorzystanie łodzi wiosłowej do akcji ratowniczych na kąpielisku nadmorskim, zajęło trzecie miejsce za liną asekuracyjną i boją SP.

Łódź BL posiada miejsca dla dwóch ratowników i gniazda na dwie pary wioseł. W starszych modelach tych łodzi można spotkać jeszcze wycięcie w pawęży (na rufie) do umieszczania tam wiosła do tzw. piórkowania (śrubkowania). Łodzie BL posiadają przestrzeń powietrzną w kadłubie, co czyni ją niezatapialną. Jednakże przetarcia stępki, pęknięcia burt, czy nieszczelność zaworu balastowego, mogą spowodować, że łódź zacznie „nabierać” wody, stanie się ciężka i przez to powolna. Uszkodzone miejsca należy zakleić używając odpowiednich materiałów. Łódź posiada również linki zaburtowe, które są bardzo pomocne dla osób, którym udzielamy pomocy.

Łódź BL – Do czego służy łódź wiosłowa ?

  • obserwacji akwenu od strony wody,
  • asekuracji osób kąpiących się
  • zwracanie uwagi osobom przebywającym w wodzie
  • udzielenie pomocy osobom zmęczonym
  • wyławianie rzeczy, które wypłynęły w morze np. materace
  • mierzenie temperatury wody

Jak podpływamy do osoby, która jest w wodzie?

Łódź wiosłowa mimo, że wykonana jest z lekkiego materiału może zrobić krzywdę. Również nieumiejętne podpłynięcie nawet z niewielką prędkością do osoby w wodzie może być zagrożeniem. Dopływamy do poszkodowanego tak aby był on między dobijającą falą a łodzią. Jeżeli podpłyniemy z falą może być ona tak duża, że uderzymy osobę w wodzie. Oczywiście podchodzimy do tonącego rufą.

Jak podjąć osobę w wodzie aby znalazła się na pokładzie?

Opisywany przykład jest z użyciem łodzi typu 'BL’ . Jest to najczęściej używana łódź na polskich kąpieliskach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy tonącego będziemy podejmować przez rufę łodzi. Jeżeli jesteśmy sami przyjmujemy mocno stabilną pozycję i wyciągamy osobę za ręce jak przy wyciąganiu na wysoki brzeg. Oczywiście na łodzi mamy niezbędny sprzęt, którym możemy się posłużyć. Łódź opuszczamy w ostateczności i gdy jesteśmy pewni, że nie zrobi ona nikomu krzywdy.
Jeżeli jest nas co najmniej dwóch sytuacja jest łatwiejsza. Ratownik znajdujący się w wodzi podpływa do rufy i ze swoich pleców robi 'zjeżdżalnię’. Dzięki temu ratownik na łodzi będzie mógł podjąć osobę na pokład. Osoby nieprzytomne najlepiej jest wyciągać za doły pachowe. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad ciałem poszkodowanego. Akcja ta wymaga dużej siły od ratownika.

Łódź BL – Kiedy jej nie używamy ?

Jest to akcja na kąpielisku gdzie znajdują się falochrony. Podczas silnego wiatru nie jesteśmy w stanie zapanować całkowicie nad łodzią. Akcją w tym miejscu staje się niebezpieczna dla poszkodowanego jak i samego ratownika. Akcja przy użyciu łodzi pochłania zbyt wiele czasu przy falochronach, dlatego tej formy tutaj nie stosujemy. Dla ratownika przede wszystkim najważniejsze jest dobro poszkodowanego. Przy tej akcji ratownik używa najczęściej boi sp, która jest wykonana z dość mocnego tworzywa poprzez co ratownik może osłonić się od falochronu.

Zapraszamy również do zapoznania się z innym sprzętem ratownictwa wodnego.