naszWOPR - Portal ratownictwa wodnego
Bezpieczne wakacje z naszwopr.pl
Bezpieczne wakacje z naszwopr.pl


Bezpieczeństwo nad wodą !!! Niby oczywista oczywistość a mimo to wiele osób, nie zna podstawowych zasad dzięki, którym urlop powinien być spokojny. Co roku prowadzimy liczne szkolenia związane z bezpieczeństwem nad wodą.
Statystyki utonięć co roku są przerażające już na samym początku okresu wakacyjnego. Poniżej przedstawimy żelazne zasady, których należy przestrzegać.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
1. Korzystamy z kąpielisk, które są strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników wodnych.

Daje nam to gwarancję bezpieczeństwa. Oczywiście w Polsce nie wszystkie plaże posiadają kąpieliska. Jeśli, więc znajdujemy się w miejscu, które nie jest strzeżone, zachowujmy szczególną ostrożność i najlepiej pływajmy z drugą osobą. Nie udawajmy lepszego pływaka od swoich znajomych. Zbyt duża pewność siebie i brawura prowadzić do fatalnych skutków.

2. Przestrzegajmy znaków i wszelkich zakazów kąpieli.

W dziale Ratownictwo wodne znajdą Państwo wiele przykładowych znaków jakie możemy spotkać w Polsce. Ich przestrzeganie jest absolutną koniecznością. Informują one nas o REALNYM niebezpieczeństwie.

3. Skoki do wody.

Pamiętajmy, skaczmy do wody tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Nasze wody nie są na tyle przezroczyste abyśmy z łatwością mogli stwierdzić co znajduje się pod jej powierzchnią. Najniebezpieczniejsze są rzeki. Silny prąd każdego dnia niesie ze sobą rzeczy, które potencjalnie nawet nie powinny znaleźć się w wodzie. ( opony, rowery, deski, szkło ) Miejsce, w którym korzystamy z kąpieli jednego dnia, drugiego może być już zupełnie inne, pełne niebezpieczeństw.

4. Alkohol.

Alkohol i pływanie nie łączą się. Albo jedno albo drugie. Napoje wysoko procentowe połączone z dużymi temperaturami i słońcem zmniejsza naszą świadomość. Podejmujemy decyzje z opóźnieniem dlatego odstawmy alkohol na relaks poza kąpieliskiem. Wakacje spędzamy z rodziną i znajomymi, w związku z tym, kontrolujmy się nawzajem, zwracajmy sobie uwagę, bądźmy odpowiedzialni, bądźmy dorośli.

5. Jedzenie.

Podczas wypoczynku na plaży lubimy coś zjeść. Restauracje znajdujące się na deptakach kuszą nas wspaniałymi zapachami i wyglądem potraw. Gdy już skorzystamy z obiektów gastronomicznych, odpocznijmy. Nie spożywamy posiłków w wodzie ani podczas pływania, ponieważ droga do zadławienia jest bardzo krótka. Wystarczy jakieś 30-40 minut abyśmy nie odczuwali dyskomfortu.

6. Pływanie na łodziach i innych jednostkach pływających.

Gdy przebywamy na łódce lub innych sprzęcie pływającym, zakładajmy kapoki. Zostały one stworzone po to aby chronić nas przed niebezpieczeństwem. Stosujmy się do zaleceń oraz instrukcji załogi.

7. Wejście do wody.

Polskie morze nie należy do najcieplejszych. Nagły kontakt z zimną wodą morze doprowadzić do szoku termicznego czy też wstrząsu. Dlatego wchodząc do wody róbmy to stopniowo. Schładzajmy powoli partie ciała. Zwróćmy również na dno. Plaże kamieniste mogą być szczególnie niebezpieczne a ostre kamienie mogą doprowadzić do przecięcia skóry.

8. Pogoda.

Zarówno piękne słoneczne niebo jak i pochmurne deszczowe niosą ze sobą niebezpieczeństwo. Silne promienie słoneczne mogą doprowadzić do udarów cieplnych, oparzeń. Pamiętajmy o nakryciach głowy oraz stosowaniu odpowiednich olejków do opalania. Podczas silnych ulew i burz starajmy się unikać przebywania na plaży. Jeśli jednak interesują nas wyładowania atmosferyczne, podziwiajmy je w miejscach do tego przeznaczonych.

9. Zdrowy rozsądek

Na koniec złota i prosta zasada czyli ZDROWY ROZSĄDEK. Każdy z nas go posiada. Postarajmy się aby było on naszym przewodnikiem podczas urlopu i nie tylko. Zastanówmy się dwa razy zanim zrobimy coś co może być tragiczne w skutkach. Przewidujmy i podejmujmy same dobre decyzje. Stosujmy się do zaleceń ratowników i innych służb abyśmy nie potrzebowali ich pomocy.Nie pozostaje nam nic innego ja życzyć spokojnych i wesołych wakacji!!! Szukajcie nas na kąpieliskach w całej Polsce. Szukajcie ratowników z logiem NW ( naszwopr.pl ) na koszulce.

#nw
#naszwopr
#plywambezpromili


Copyright naszwopr.pl © 2018

Design by TooTim.pl

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

kurs ratownika wodnego, kurs instruktora ratownictwa wodnego, wopr, kursy wopr, szkolenia wopr, ratownictwo wodne, nauka pływania, instruktorzy wopr, portal ratownictwa wodnego