naszWOPR - Portal ratownictwa wodnego
Nawigacja
Akcja ratunkowa z użyciem kołowrotu
  • Drukuj
  • 09 maj 2014
  • 5157 czytań
Kołowrót ratowniczy to jeden z najczęściej używanych sprzętów na stanowiskach WOPR. Wykonany jest najczęściej z elementów plastikowych,ale możemy spotkać także kołowroty metalowe i drewniane. Zawinięta na niego jest 80-cio metrowa lina zakończona szelką bądź szelkami.Kołowrót wykonany jest z bardzo lekkiego materiału, co ułatwia pracę ratownikom. Dzięki temu, że jest przenośny może być wykorzystany na całym kąpielisku.

Jak wygląda akcja ratunkowa z użyciem kołowrotu ratowniczego?

Używanie kołowrotu jest bardzo efektywną metodą akcji ratunkowej. Zazwyczaj na stanowisku ratowniczym nie ma wystarczająco dużej ilości ratowników do wykonania profesjonalnej akcji. Dlatego kołowrót używany jest przeważnie nad morzem. Tam na stanowisku możemy spotkać przynajmniej 3 ratowników. Spośród nich wybieramy najlepszego pływaka. To on podczas akcji zakłada szelki i płynie w kierunku tonącego. Woprowcy pozostający na brzegu zwracają uwagę na linę aby się nie splątała. Należy również trzymać kołowrót ponieważ lina rozwija się w szybkim tempie. Osoba płynąca biegnie do wody i kraulem ratowniczym płynie do ofiary. Po dopłynięciu ratownik chwytem ratowniczym łapie poszkodowanego i podnosząc rękę daje znak do rozpoczęcia ściągania liny. Zadaniem ratownika, który holuje poszkodowanego jest utrzymanie jego głowy nad powierzchnią wody. Woprowcy ściągający linę muszą robić to z umiarem. Zbyt duża szybkość może spowodować zalanie twarzy tonącego i ratownika. Gdy poszkodowany zostanie ściągnięty do brzegu ratownicy ściągający linę wynoszą tonącego na brzeg. Bardzo ważna rzeczą jest to aby zwrócić uwagę na ratownika w szelkach. Często wysiłek jaki włoży w dopłynięcie do ofiary jest tak duży, że nie będzie on w stanie wyjść o własnych siłach z wody.

Jak utrzymać sprzęt w dobrym stanie ?

Każdy kołowrót po akcji ratowniczej nie może być zwinięty od razu. Należy poczekać aż wyschnie. Jest to ważne gdyż nieprawidłowe zwinięcie może spowodować problemy przy akcji ratowniczej. Lina może się zaciąć, kołowrót może wpaść do wody i zatonąć. Po wyschnięciu należy powoli nawinąć linę. Jedną ręką kręcimy korbą kołowrotu a drugą trzymamy linę.

O czym musimy pamiętać przy akcji z kołowrotem:

- każdy ratownik musi wiedzieć co ma robić. Dobrze ustalić, który ratownik ma płynąć, a którzy będą odpowiedzialni za ściąganie.
- ratownik płynący musi uważać na twarz poszkodowanego aby nie została zalana.
- ratownicy ściągający muszą robić to z umiarem aby nie zalać twarzy osób ściąganych.
- po ściągnięciu pamiętajmy o ratowniku, który płynął aby pomóc mu wyjść z wody.


Copyright naszwopr.pl © 2018

Design by TooTim.pl

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

kurs ratownika wodnego, kurs instruktora ratownictwa wodnego, wopr, kursy wopr, szkolenia wopr, ratownictwo wodne, nauka pływania, instruktorzy wopr, portal ratownictwa wodnego