naszWOPR - Portal ratownictwa wodnego
Nawigacja
Akcja ratunkowa z użyciem koła ratunkowego
  • Drukuj
  • 09 maj 2014
  • 5561 czytań
Koło ratunkowe to najlepiej znany sprzęt ratowniczy. W ostatni latach użycie koła w ratownictwie wodnym znacznie spadło. Nie oznacza to, że przeszło do lamusa i nie jest wykorzystywane przy ratowaniu ludzi. W dzisiejszych czasach mamy wiele odmian kół ratunkowych. Są to tradycyjne koła z linką lub bez jak i koła ślizgowe z linką lub bez. Wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej jednak spotykanym jest masywne koło plastikowe w kolorze pomarańczowym z liną o długości do 50 m.


Koło ratunkowe stosuje się na:
- kąpieliskach zlokalizowanych nad jeziorami, zwłaszcza z pomostami;
- kąpieliskach zlokalizowanych nad rzeką;
- odwojach;
- na basenach;
- przy zabezpieczaniu imprez na wodach;
- jednostkach pływających;
- budowlach znajdujących się blisko zbiorników wodnych.

Wymiary atestowanych kół ratunkowych:
- ciężar 2,5 kg do 4 kg
- średnica zewnętrzna 65 cm do 75 cm
- średnica wewnętrzna 40 cm do 45 cm

Akcja ratunkowa z użyciem koła na kąpieliskach zlokalizowanych nad jeziorami i na basenach.

Sposób używania koła ratunkowego jest bardzo prosty. Stojąc bokiem do kierunku rzutu, wykonujemy duży zamach w tył, następnie energicznym ruchem wykonujemy rzut w kierunku tonącego. Rzut należy wykonać prostą ręką, trzymając najlepiej za linkę przymocowaną do koła ( w przypadku braku linki trzymamy bezpośrednio koło ). W trakcie rzutu podnosimy stopniowo koło ku górze. Koło będzie lecieć płasko i powinno spaść przed tonącym, aby mógł się złapać. Ze względu na twardość i wagę koła nie wolno rzucać bezpośrednio na tonącego. Jeżeli koło było na lince to przyciągamy tonącego do brzegu, jeżeli nie to zaraz po rzucie dopływamy do tonącego i holujemy go do brzegu.


Akcja ratunkowa z użyciem koła z jednostek pływających

Rzut z jednostek pływających musimy wykonać z bliskiej odległości ze względu na trudności w wykonaniu dalekiego rzutu oraz ze względu na ruchome podłoże. Należy podpłynąć jak najbliżej tonącego i wyrzucić w jego kierunku koło. Jeżeli koło jest na lince (zalecane) to można rzucić za tonącego aby w niego nie trafić, tak aby linka przechodziła przez niego i ciągnąć z linkę naprowadzimy na niego koło.

Jeżeli na jednostce pływającej mamy koło bez linki to rzucamy je w kierunku tonącego i jeden ratownik skacze za kołem aby zabezpieczać tonącego i doholować go do jednostki pływającej, na którą zostanie podjęty.


Akcja ratunkowa z użyciem koła na wodach szybko płynących

Na wodach szybko płynących używamy tylko i wyłącznie kół na lince. Tak jak w poprzednich przypadkach rzucamy kołem jak najbliżej poszkodowanego. Musimy pamiętać aby wziąć poprawkę na fakt, że poszkodowany będzie się przemieszczał. Jest on bowiem w wodzie, która ma silny nurt. Tak więc nasz rzut musi być bardzo precyzyjny. Ewentualnie możemy rzucić kołem w takie miejsce aby siłą prądu wody koło przemieściło się do poszkodowanego.

Ważne informacje !
- akcja z użyciem koła jest bardzo szybka
- stale musimy obserwować poszkodowanego
- szczególną uwagę należy zwrócić na rzut kołem


Copyright naszwopr.pl © 2018

Design by TooTim.pl

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2015 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.

kurs ratownika wodnego, kurs instruktora ratownictwa wodnego, wopr, kursy wopr, szkolenia wopr, ratownictwo wodne, nauka pływania, instruktorzy wopr, portal ratownictwa wodnego